Zasady życia - Przymierze
„Dom na Skale” – Katolicka Wspólnota Modlitewno Ewangelizacyjna
- zasady życia i przymierza
Mt 7,24-27
„Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je, można porównać z człowiekiem roztropnym, który dom swój zbudował na skale. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i uderzyły w ten dom. On jednak nie runął, bo na skale był utwierdzony. Każdego zaś, kto tych słów moich słucha, a nie wypełnia ich, można porównać z człowiekiem nierozsądnym, który dom swój zbudował na piasku. Spadł deszcz, wezbrały potoki, zerwały się wichry i rzuciły się na ten dom. I runął, a upadek jego był wielki”.
„Dom na Skale” – Jezus jest Skałą i fundamentem,
- Chcę postawić Jezusa Chrystusa – Skałę i Fundament życia osobistego i wspólnotowego w centrum, jako Pana wszystkich dziedzin życia, relacji, decyzji. Chcę Go coraz bardziej poznawać, radykalnie za nim kroczyć i głosić Go całym życiem jako Tego, w którym objawiła się ojcowska miłość Boga. Widzę konieczność zabiegania o bliskość Jezusa oraz świadectwo życia osobistego i wspólnotowego w dziele ewangelizacji.
- Ponieważ chcę wytrwać przy Jezusie i coraz pełniej opierać się na Nim, jako Skale i Fundamencie mojego życiaprzyjmuję prowadzenie Jego Ducha Świętego jako mojego Przewodnika i Jedynej Mocy do ciągłego budowania mojego życia (dom mojego życia). Ciągła przemiana (metanoia) życia w Duchu Świętym i poddanie się Jego przekonywaniu pozwala mi trwać we wspólnocie, którą On sam buduje (dom wspólnoty).
Katolicka - Kościół powszechny wyraża się w lokalnych wspólnotach, które pozwalają doświadczyć jedności wierzących z sobą, Biskupem i Papieżem.
- Chcę przeżywać moją jedność we wspólnocie budując ją w wierze Kościoła, który Jezus zbudował na fundamencie Apostołów. Znakiem tej jedności wiary jest uznanie w miłości autorytetu następcy św. Piotra - Biskupa Rzymu oraz Biskupa.
- Chcę poznawać nauczanie Kościoła.
Wspólnota – więzi między ludźmi oparte na Jezusie i skierowane ku Niemu.
- Chcę trwać we wspólnocie uczniów, czyli w Kościele uznając, że tylko taka forma jest drogą zbawienia, wzrostu i doświadczania nowego życia, którą zaplanował Bóg. We wspólnocie chcę poznawać Jezusa i szukać światła do rozwiązywania moich osobistych i naszych wspólnych trudności.
- Wiem, że jestem grzesznikiem i potrzebuję pomocy innych by wzrastać i trwać. Wiem, że spotkam grzeszników z ich słabościami i chcę ich kochać i im pomagać. Rozumiem wspólnotę jako relacje zbudowane na Skale, którą jest Jezus i chcę się włączyć w budowanie takiego „domu życia”.
- Chcę kroczyć tą drogą poprzez wspólny udział w Eucharystii, modlitwę, formację i dzieła wspólnoty, by być przy Chrystusie z braćmi i siostrami w wierze.
Modlitewna – wspólnota uczniów trwająca przy Mistrzu na modlitwie i słuchaniu Go
A. Życiodajne spotkanie z Chrystusem - modlitwa
- modlitwa osobista w łączności ze Wspólnotą (codzienna Słowem Bożym, min. 20 minut, w jedności i za Wspólnotę),
- praktyka sakramentów - regularna spowiedź (zalecany stały spowiednik) i częsty udział w Eucharystii (w miarę możliwości zachęta do udziału 1 raz w tygodniu po za niedzielą),
- cotygodniowe otwarte spotkania modlitewne z nauczaniem i świadectwami,
- comiesięczny dzień wspólnoty i Eucharystia wspólnotowa,
- udział w rekolekcjach lub kursie ze Wspólnotą minimum raz w roku,
B. Bycie przy Mistrzu by wzrastać i budować – formacja
- formacja wstępna:
o w małych grupach,
o udział w kursach programu formacyjnego SNE św. Andrzeja (minimum: Nowe Życie, Emaus, Jan),
- formacja stała:
- w małych grupach,
- w diakoniach (jako podstawowa forma obecności i służby we Wspólnocie po formacji wstępnej, możliwy udział w trakcie formacji wstępnej),
- w SNE śś. Piotra i Pawła (formacja SNE),
- dbałość o formację własną przez lekturę Słowa Bożego, dokumentów Kościoła i książek o tematyce duchowej,
- udział w rekolekcjach oraz kursach SNE (wszystkie kursy I etapu oraz zalecane kursy II etapu).
Ewangelizacyjna – Wspólnota uczniów dająca świadectwo o Chrystusie Zmartwychwstałym w mocy Ducha Świętego
- ewangelizacja osobista – tam gdzie jestem, przez postawę życia oraz świadectwo słowem,
- ewangelizacja w ramach dzieł Wspólnoty (kursy, rekolekcje, koncerty ewangelizacyjne, praca z młodzieżą, spotkania w szkołach, spotkanie młodych, czuwania itd.),
- modlitwa za dzieła Nowej Ewangelizacji,
- służba we Wspólnocie.
Członkowie wspólnoty – otwarci na relacje wzajemne, żywą więź z Jezusem i świadczący o Nim (styl życia i formalne przyłączenie się)
- Miłość chrześcijańska - dbałość o wspólnotę:
- udział w życiu i dziełach Wspólnoty,
- zatroskanie o członków Wspólnoty,
- troska o jedność (szczególnie w wymiarze mowy i działania),
- finansowe wspieranie dzieł Wspólnoty na miarę swoich możliwości,
2. Struktura wspólnoty:
- Duszpasterz – odpowiada za Wspólnotę, ukierunkowuje rozwój, formację, dzieła; dba o jedność wewnętrzną we wspólnocie i zewnętrzną z Biskupem i innymi wspólnotami,
- Lider – we wspólnocie jest jedne Lider wybierany przez członków Przymierza, podejmuje on odpowiedzialność czasową (kadencja 3 lata) za jedność i sprawy organizacyjne; wraz z Duszpasterzem odpowiada za Wspólnotę, jej rozwój i wizję.
- Rada Pastoralna (z Duszpasterzem i Liderem) –wybrana spośród członków Przymierza przez Lidera i Duszpasterza
- Grupa Odpowiedzialnych – Rada Pastoralna, animatorzy diakonii, małych grup i osoby odpowiedzialne za istotne dzieła Wspólnoty (modlitwa, ewangelizacja, formacja),
- Członkowie – osoby po formacji podstawowej, w pełni żyjące życiem Wspólnoty (stała grupa formacyjna i diakonia, odpowiedzialność) i zdeklarowane by trwać w Przymierzu.
- Przymierze – przyjęte formalnie zasady życia we Wspólnocie w celu wzrostu w Chrystusie, pogłębienia więzi członków i skuteczniejszego świadectwa (czytaj więcej w dokumentach: Statut i Regulaminy)
- Sympatycy wspólnoty - osoby nie w pełni uczestniczące w życiu Wspólnoty,
- Duża Rada Wspólnoty – spotkanie wszystkich członków Przymierza, które podejmuje decyzje istotne dla życia Wspólnoty (wybór Lidera, decyzje dotyczące ważnych dzieł),
- Małe grupy – zapewniają podstawowy wzrost we Wspólnocie,
- Diakonie - zapewniają formację stałą dla osób po formacji wstępnej: diakonia modlitwy (uwielbienie, m. wstawiennicza i osłonowa), diakonia ewangelizacji (SNE, media, kurs przgotowania do bierzmowania), diakonia formacji (animatorzy, materiały formacyjne, konferencje).
- Włączenie do wspólnoty:
- Włączenie nowych Członków Wspólnoty odbywa się w sposób uroczysty za poręczeniem osób wybranych przez kandydatów spośród dotychczasowych Członków.
- Każdego roku Duszpasterz lub Lider przeprowadza z Członkami Wspólnoty rozmowę dotyczącą wierności życia zasadami wspólnoty (skrutynium).
- Członek wspólnoty, który przez rok nie uczestniczy w formacji małej grupy lub w pracy diakonii zawiesza w ten sposób swoje członkostwo we wspólnocie.
Pytania do skrutynium rocznego dla członków
wspólnoty modlitewno – ewangelizacyjnej
„Dom na Skale” we Wrocławiu
Jak rozumieć te pytania? Pytania ukazują istotne elementy duchowego wzrostu we wspólnocie. Pokazują pewne linie życia duchowego oraz powiązanie ze wspólnotą niezbędne do trwania w jedności. Bycie we wspólnocie jest pragnieniem prowadzenia życia duchowego i jego rozwoju, należy więc przyjąć zapisane w zasadach życia wspólne pragnienia jako istotne warunki tego wzrostu.
Jak odpowiedzieć na te pytania? W klimacie modlitwy i medytacji (najlepiej rozważając poszczególne obszary osobno). Chodzi o dostrzeżenie i opisanie miejsc wzrostu oraz określenie trudności dla każdego obszaru (najlepiej zrobić to na kartce do której można wrócić po jakimś czasie). Jasne określenie silnych i słabych stron pomoże w procesie dalszego osobistego wzrostu oraz w rozmowie z duszpasterzem / liderem. Bardzo ważne jest podjęcie postanowień i ich realizacja.
Obszar modlitwy
1.Czy jesteś wierny codziennej praktyce modlitwy i czytania Słowa Bożego?
2.Czy trwasz w stanie laski uświęcającej korzystając regularnie z sakramentu pojednania (czy masz stałego spowiednika)?
3.Czy starasz się brać udział e Eucharystii także poza niedzielą?
4.Czy uczestniczysz w spotkaniach modlitewnych wspólnoty i w dniach wspólnoty?
Obszar formacji
1.Czy regularnie uczestniczysz w spotkaniach malej grupy?
2.Czy bierzesz udział w pracach diakonii?
3.Czy uczestniczyłeś w ostatnim roku w rekolekcjach wyjazdowych lub kursie SNE ze wspólnotą?
4.Czy dbasz o własny wzrost przez lekturę duchową, udział w rekolekcjach i kursach SNE?
Obszar Ewangelizacji
1.Czy jesteś świadkiem Jezusa w swoim domu, miejscu życia, pracy, nauki?
2.Czy modlisz się ze dzieła nowej ewangelizacji?
3.Czy bierzesz udział w ewangelizacyjnych dziełach wspólnoty?
Obszar życia i działań wspólnoty
1.Czy dbasz o jedność przez modlitwę za wspólnotę i troskę o innych?
2.Czy jesteś otwarty na nowe osoby we wspólnocie (czy wychodzisz, zapraszasz, rozmawiasz)?
3.Czy wspierasz pasterza, lidera, animatorów i odpowiedzialnych?
4.Czy służysz we wspólnocie odpowiadając na jej bieżące potrzeby (czy wspierasz materialnie wspólnotę)?